O oddílu

Oddíl judo má v současné době přes 80 členů a jejich počet každoročně roste. Je jedním z nejúspěšnějších oddílů v celé TJ a naši závodníci a závodnice přivážejí každoročně z domácích i zahraničních soutěží a turnajů desítky medailí a pohárů.

Naši závodníci se pravidelně účastní nejvyšších republikových soutěží v kategorii jednotlivců i družstev. Pravidelně hostují za Top oddíly Moravskoslezské­ho kraje.

 

Historie

Začátky oddílu juda TJ Baník 1. máj Karviná sahají do května 1963, kdy se zrodil zájmový tělovýchovný kroužek při 6. třídě na ZDŠ v Karviné 1 - Bělidle. Jelikož nebyla naděje na finanční zabezpečení činnosti oddílu, uvažovalo se pouze o sportovním kroužku se zaměřením na sebeobranu. V dalším období se sešlo 50 chlapců v tělocvičně TJ Slovan Darkov. Pomoc nadšencům poskytl Okresní dům pionýrů a mládeže v Karviné, kde byl zaregistrován zájmový kroužek juda a sportovci dostali prvních 10 kimon. Rovněž byla zajištěna tělocvična v polské ZDŠ v Karviné 1, kde bylo k dispozici 8 ks gymnastických žíněnek.

V září 1964 složilo zkoušky na V. kyu prvních 6 žáků, ještě koncem roku skládají nejlepší ze skupiny zkoušky na IV. Kyu, poté je vytvořeno první dorostenecké družstvo ve složení Malysz Ladislav, Burkot Miloš, Pavelka Lumír a Jegr Jindřich.

Koncem roku 1964 se tento kroužek stal oddílem TJ Baník 1. Máj Karviná.

V roce 1966 na mistrovství republiky v Hradci Králové získává Malysz první titul mistra republiky a Burkot končí na třetím místě, oba borci jsou zařazeni do dorostenecké reprezentace ČSSR. V květnu 1967 se naši borci zůčastnili finále mistrovství republiky družstev v Ostravě a jelikož naši dva závodníci nemohli startovat nastupovalo družstvo ve třech (Malysz, Swaczyna, Burkot a naprosto přesvědčivě zvítězili ve všech utkáních 3:2. Získali titul mistra republiky pro rok 1967. V roce 1968 do našeho oddílu přestupují dva borci ze Slezanu Opava a to Onderka Michal a Kluz Antonín, který se v roce 1968 stává absolutním mistrem ČSSR.

V roce 1969 poprvé v historii oddílu postupuje družstvo do I. Ligy.

V prvním roce účasti v I. Lize mužů vybojovali 5. příčku z 12 družstev.Mezi ženami se prosadila Anička Zubková a stala se mistryní ČSSR do 58 kg. V pozdější době se stali oporami ligového družstva Jonszta a Rabas.

Trenéři Havel a Kluz získali kvalifikaci trenérů II. Třídy a zároveň zvládli zkoušky na II. Dan. V roce 1971 vybojovalo družstvo mužů 5. místo v I. Lize, a to ve složení Škuta, Klimek, Rabas, Vepřek, Kříž, Jonszta, Kluz, Galia a Havel. Dorostenky Hajdová, Majerová a Zifčáková vybojovaly 1. místo na přeboru ČSSR družstev v roce 1971.

Na evropském poháru v rakouském Linzi se Kluzovi obnovilo zranění kolena a byl nucen přerušit aktivní sportovní činnost. V roce 1974 byl utvořen z mladých judistů pionýrský oddíl pod vedením F. Waltra. V témže roce vybojovala Králíková na přeboru ČSR 1. místo a družstvo dorostenek 2.místo. Na přeboru ČSSR získala děvčata 1. místo mezi družstvy dorostenek. V. Pospíšilová porazila ve finále Zifčákovou a stala se mistriní ČSSR ve váze do 58 kg. Dá se říci, že to byla doposud nejlepší léta ženského juda v Karviné. V kategorii juniorů byl nejúspěšnějším V. Bárta, který získal na přeboru ČSR stříbrnou medaili a na přeboru ČSSR už vybojoval zlato, právem byl proto nominován na Pohár soc. států na Kubu, kde vybojoval bronzovou medaili.

V roce 1975 byl udělen A. Kluzovi titul mistr sportu.

V roce 1976 vybojoval R. Kříž 1. místo v soutěži o Grand Prix ČSSR. V roce 1977 zakládají naši trenéři Walter a Rabas na MDPM kroužek judo, kde cvičí další družstvo mládeže. Na mezinárodním turnaji v Ulánbátaru v Mongolsku vybojoval R. Kříž 5. místo. V Jičíně se stala Majerová mistryní ČSSR a zúčastnila se i souboje ženského reprezentačního družstva proti Francii. V roce 1978 zvítězilo dorostenecké družstvo jako nováček a z přeboru ČSSR si přivezlo také 1. místo. Č. Kroužek a V. Králik reprezentovali na ČSSR na poháru Družba v Jičíně. V. Králik startoval v Miškolci na ME dorostu a vybojoval 7. místo. R. Kříž byl nominován na mezistátní utkání ČSSR-Japonsko.

V dalším období se reprezentanty ČSSR stali Dagmar Rabasová, Renáta Groborzová, Ivana Bukovská, Danuta Cmielová, Vlastislav Puchel, Pavel Kavulok a další.

V roce 1985 byla zahájena dlouho očekávaná stavba judohaly.

V roce 1986 vybojovali tituly mistru ČSR a ČSSR Vlastislav Puchel a Marcela Štelcová. V roce 1989 bylo uděleno čestné uznání Vladímíru Lazengovi a Petru Rabasovi. Předsedou oddílu byl pan Břetislav Hotárek.

V roce 1991 vybojovali tituly mistrů republiky Petr Štefaník, Dagmar Rabasová a Simona a Svatava Swaczynovy. Družstvo mužů se probojovalo do kvalifikace o I. Ligu. V roce 1992 vybojoval Miroslav Ferenc titul mistra ČR, Lukáš Prokop skončil na druhém místě a na mistrovství ČSFR vybojoval bronzovou medaili. Ferenc, Huňař a Prokop získali spolu s oddílem Slezan Opava titul mistrů ČR v kategorii družstev. V roce 1994 dosahovali pravidelných medailových umístění závodníci Petr Štefaník, Lukáš Pilc, Miroslav Ferenc, Lukáš Fujcik a Lukáš Prokop. Od roku 1997 byl předsedou oddílu pan Julius Majerčák. V roce 1998 vynikala v kategorii dorostenek Zuzana Flaxová a Martin Suchánek v mužích. V roce 1999 bylo schváleno přičlenění oddílu aikido k oddílu judo. Současně se v tomto roce začalo projevovat zvýšené úsilí v práci s mladými závodníky, kteří vozí z turnajů čím dál více medailí. 

Výbor oddílu

Předseda
Štefánik Karel (judobanikkarvina@gmail.com )

Místopředseda
Olšok Martin (olsok@volny.cz)

Pokladník, hospodář
Lukáš Prokop

Členové
Indráková Inka (inka.indrakova@seznam.cz)
Suchánek Martin (suchanek08@centrum.cz)
Rodolf Nowak
Jan Rusnák 

Trenéři oddílu

MUŽI, ŽENY, JUNIOŘI, JUNIORKY, DOROSTENCI, DOROSTENKY

Godál Petr - trenér II. třídy, 3.Dan, rozhodčí III. třídy, zkušební komisař do 1. kyu
Suchánek Martin - trenér III. třídy, 3.Dan, zkušební komisař do 3. kyu
Ondečko Michal - trenér III. třídy, 1.Kyu
Hanzel Martin - trenér III. třídy, 1.Kyu

Kontakt: Suchánek 732825098

STARŠÍ, MLADŠÍ ŽÁCI, STARŠÍ, MLADŠÍ ŽAČKY, MLÁĎATA

Indráková Inka - trenér III. třídy, 2.Dan, zkušební komisař do 3. kyu
Štefánik Karel - trenér III. třídy, 1.Dan, zkušební komisař do 3. kyu
Ing. Prokop Lukáš - trenér III. třídy, 1.Dan, zkušební komisař do 3. kyu, rozhodčí III. třídy
Szuscik Bronislav - trenér lll třídy, 1. Dan

Kontakt: Indráková I 604541311, Štefánik 605701057